Jak przechwycić domenę – poradnik dla początkujących

Każdy z nas wie, że wartościowa domena z dobrą historią i z jasną nazwą ma zdecydowanie większe notowania w oczach Google niż świeża domena o zbyt długiej, nienaturalnej lub mylącej nazwie. Strona z dobrą domeną lepiej się pozycjonuje, a linki z niej wychodzące mają zdecydowanie lepsze oddziaływanie niż te pochodzące na przykład z domen, które w przeszłości były spamowane. Dlatego zakładanie strony powinno rozpoczynać się najlepiej przechwyceniem domeny od osoby, która z niej rezygnuje. Na szczęście, w dzisiejszych czasach istnieją już serwisy, które agregują informacje o domenach, które właśnie wygasają i dają możliwość ich wykupienia. Są to serwisy pośredniczące w wymianie informacji, świadczące usługi opłacane. Ceny nie są wysokie, ale najważniejsze, że nie trzeba korzystać z własnych skryptów.

Jak przechwycić taką domenę?

Należy przede wszystkim odszukać odpowiednią domenę dla siebie. Zwykle są pogrupowane w kategorie tematyczne, takie jak „dom i ogród“, „motoryzacja“ i wiele innych. To do na należny ocena, czy domena jest dobrej jakości. Należy sprawdzić jej historię poprzez Wayback Machine oraz przez popularne narzędzia oceniające ruch na stronie – zarówno bieżący, jak i ten sczytywany z przeszłości.

Ile kosztuje przechwycenie domeny?

Koszt przechwycenia domeny na jednym z najpopularniejszych serwisów pośredniczących to 60 zł netto, płatne jednorazowo. W sytuacji, gdy domena cieszy się popularnością również innych użytkowników, wówczas nie będzie można jej kupić, a trafi na aukcję, gdzie cena będzie już otwarta. Udział w aukcji kosztuje około 100 zł – opłaca ją każda osoba, która wskazała już domenę, która na aukcji istnieje i którą jest potencjalnie zainteresowana. Finalnie, jeśli uda nam się wylicytować na aukcji domenę, wówczas opłacamy cenę, za którą ją wylicytowaliśmy plus wspomniane 100 zł dla pośredników. Czyli opłata 100 zł, mimo wygranej w aukcji, nie jest zwracana.

Jakie są dodatkowe korzyści z korzystania z przechwyconych domen?

Dobrej jakości domena, która nie kojarzy się z marką poprzedniego właściciela, posiada w Sieci linki do niej przekierowujące, co generuje dla nas ruch. Nieco przypadkowy, ale niepozostający bez echa dla ogólnej oceny wartości strony przez wyszukiwarkę.

Jak ocenić jakość wygasłej domeny?

W sieci znajdziemy sporo narzędzi, dzięki którym ocenimy, czy domena, którą chcemy przejąć jest wartościowa. Warto sprawdzić przede wszystkim, jakie i ile linków do niej przychodzi. Trzeba ocenić jej ruch z przeszłości, a także to, czy wobec domeny nie zastosowano działań antyspamerskich. Konieczne jest sprawdzenie, ile podstron ma domena oraz to, jak wyglądała graficznie oraz jaką miała treść w przeszłości. W Sieci istnieje baza mówiąca o tym, kiedy po raz pierwszy domena została powołana do życia oraz kto ją stworzył. Zdarza się niestety czasami, że ów stwórca chce domenę odzyskać. Należy się do tego przygotować.

Na koniec pamiętajmy – domenę właściwie nie kupujemy, a dzierżawimy przez pewien okres czasu. Jeśli przeoczymy odnowienie sobie dzierżawy, konieczne będzie pogodzenie się z utratą takiego adresu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *