Jak przeinstalować Windows 10 bez utraty danych?

Świat technologii bardzo szybko się rozwija. Zostając, choć na chwilę z tyłu, można następnie pogubić się w obsłudze całego nowego sprzętu. Bardzo ważne są aktualizacje systemu, dzięki nim, ze wszystkimi dodatkami będzie się na bieżąco. Same jednak aktualizacje nie wystarczą, czasem trzeba także sformatować dysk, aby komputer sprawnie działał. Jak to jednak dobrze zrobić, by nie stracić ważnych danych?

Jakie są główne sposoby, aby nie utracić najważniejszych dla nas danych? Najlepsze chyba będą „ręczne” rozwiązania, gdzie zyskamy pewność, że dane są bezpiecznie zachowane. Najlepiej jest w razie komplikacji zastosować się do każdego ze sposobów. Metody te to:

  • Zapisanie danych na dysku zewnętrznym,
  • Przeniesienie na partycję, którą ominiemy w dokonywanej operacji,
  • Zamieszczenie wszystkiego w chmurze,
  • Inne narzędzia pozwalające zachować kopie danych.

Zapisanie z wykorzystaniem dysku zewnętrznego może być czasochłonne i potrzebujemy dobrej jakości, pojemnego dysku. Jest to jednak o tyle dobre rozwiązanie, że znamy miejsce przechowywania danych i o ile nie zawieruszymy dysku, to wszystkie dane będą w pobliżu. Po wykonanym formatowaniu wystarczy z powrotem przesłać dane na komputer i po sprawie.

Wykorzystanie partycji pomoże w uchronieniu danych, bez potrzeby przesyłania ich poza komputer. Instalowanie nowego oprogramowania, czy formatowanie nie obejmie danej partycji, dzięki czemu żadne dane nie ulegną usunięciu.

Istnieją różne przedsiębiorstwa, które pozwalają na zapisywanie informacji w chmurze. Jest to dobre rozwiązanie nie tylko w przypadku, na przykład instalowania nowego windowsa, lecz jako ogólna ochrona danych. Chmury za odpowiednią kwotę pozwalają na przechowanie ogromnej ilości informacji, danych, plików i stosowne zabezpieczenie ich.

Dla osób oczekujących jeszcze innych rozwiązań przygotowane są różnego rodzaje narzędzia, których zadaniem jest przygotowanie kopii zapasowych określonych plików. Takie narzędzia pozwalają na klonowanie dysków, tworzenie dysków ratunkowych czy synchronizację kopii zapasowych. Można zaopatrzyć się zarówno w darmowe, jak i płatne rozwiązania.

System Windows powinien być co jakiś czas odświeżany i aktualizowany. Korzystanie z Windows 10 daje wiele przyjemności, a także możliwości dzięki swoim nowoczesnym rozwiązaniom. Jednak zawsze może przydarzyć się jakiś błąd. Dlatego warto jest skorzystać z rozwiązań, które pozwolą na jednoczesne naprawienie systemu i zachowanie danych na komputerze. Nie należy się obawiać żadnej utraty danych, jeśli tylko wszystko dobrze zostanie zabezpieczone.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *