Jaki hosting pod WordPress-a?

jaki-hosting-wordpressKażdy bloger z czasem dojrzewa do decyzji o odcięciu się od pępowiny darmowego hostingu i przejściu na własną domenę i serwer. W tym momencie powstaje zasadnicze pytanie – jaki hosting wybrać? Wbrew pozorom jest to bardzo ważna decyzja, więc warto poświęcić jej należytą uwagę.

Najpopularniejszym systemem zarządzania treścią, w oparciu o który tworzonych jest większość blogowych szablonów, jest WordPress. Program ten daje niemal nieograniczone możliwości personalizacji, poprzez dołączanie do szablonu kolejnych wtyczek. W rezultacie prosta strona internetowa może ewoluować w kierunku rozbudowanego serwisu a to wymaga już odpowiedniego hostingu. Na co zwrócić szczególną uwagę wybierając dostawcę usługi?

Podstawą jest miesięczny transfer danych. Aby obliczyć potrzebną ilość, należy oszacować „wagę” strony oraz przewidywaną miesięczną liczbę odwiedzin. Zawsze należy wybierać opcję oferującą transfer „na zapas”, czyli większy, niż jest nam potrzebny – nigdy nie przewidzisz kiedy wzrośnie popularność twojej strony. Pamiętaj również o odpowiedniej przestrzeni dyskowej serwera.

Szczególną uwagę należy zwrócić na ilość oraz wersję bazy danych MySQL, którą wykorzystuje WordPress. Są w niej zapisywane wszystkie twoje wpisy i ustawienia, a minimum dla WordPressa to MySQL w wersji 5 i PHP (język, w którym napisany jest WordPress) w wersji 5.2. Większa liczba baz danych umożliwi ci w przyszłości stworzenie kolejnych stron lub stron pobocznych, jak np. forum do bloga. I najważniejsza kwestia – backup, backup, backup! Korzystając z WordPressa będziesz miał do dyspozycji wtyczkę, która w trybie automatycznym będzie robiła kopie bazy MySQL.

Zwróć uwagę jaką liczbę domen możesz podpiąć pod serwer. Być może w przyszłości będziesz chciał prowadzić więcej stron.

Koniecznie dowiedz się czy w cenie serwera masz zapewnioną pomoc techniczną – awaria pojawi się prędzej czy później, w takim przypadku szybka interwencja supportu jest nieoceniona.

Najlepszym rozwiązaniem jest serwer dedykowany, jednak jego koszta są dość wysokie i wynoszą około kilkuset zł miesięcznie. Taka opcja jest najlepsza dla osób, których strony odwiedzane są przez minimum kilka-kilkanaście tysięcy osób dziennie. Jeżeli robisz to bardziej hobbystycznie i nie masz takich statystyk odwiedzalności, możesz śmiało skorzystać z jednego z gotowych rozwiązań typu hosting współdzielony.

Od 50-100 złotych rocznie otrzymasz kompleksową ofertę hostingu dla swojej strony, razem ze wsparciem technicznym i wszystkim czego potrzebujesz. Taką ofertę ma m.in. polskie Neteasy.pl czy zagraniczny BlueHost.com.

Related Post

One thought on “Jaki hosting pod WordPress-a?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *